Enter your email address below and subscribe to our newsletter

Międzynarodowe Mistrzostwa Słowacji w parapowerlifting – Relacja

Od lat zaprzyjaźnieni sportowcy z Polski, Słowacji oraz Węgier spotykają się podczas Regionalnych Pucharów Europy. Zmagania te mają na celu nie tylko wyłonienie najlepszych ciężarowców, ale również wspólne spędzenie czasu w sportowej atmosferze i międzynarodowym gronie. Organizatorem zawodów od wielu lat jest Michal Capla, związany nie tylko ze światem kulturystyki i fitnessu, ale również z podnoszeniem ciężarów osób niepełnosprawnych.

W zawodach wzięło udział 7 zawodniczek oraz 20. zawodników. Wśród kobiet pierwsze miejsce zajęła Maria Tulodziecka, zawodniczka IKS Bydgoszcz, prowadzona przez trenera Andrzeja Ofczyńskiego. Drugie miejsce wywalczyła reprezentująca Start Bydgoszcz Paulina Przywecka-Puziak — dwukrotna paralimpijka i podopieczna trenera Damiana Sikorskiego. Brązowy medal zdobyła Magdalena Kostka, zawodniczka Startu Katowice, trenowana przez Michała Wilka oraz prowadzona przez trenera Piotra Pawlika. Tuż za podium uplasowała się debiutująca na międzynarodowej arenie Weronika Zając z Tarnowa, wraz z trenerem Tomaszem Obalem.

Wśród mężczyzn w klasyfikacji open nagradzano sześć miejsc. Najlepszy okazał się Aleksander Pomorski z Wrocławia, który zaliczył 220 kg, uzyskując najwyższy wynik zawodów. Walka o miejsca od drugiego do czwartego rozegrała się pomiędzy zawodnikami kategorii do 88 kg. Drugie miejsce zajął Węgier Ferenc Gajdacs z wynikiem 116,5 kg. Tuż za nim, z niespełna punktem straty, uplasował się Artur Stajkowski. Zawodnik z Wrocławia wraz z trenerem Mariuszem Oliwą zadysponowali w pierwszym podejściu ciężar 180 kg, jednak kolejne próby na 190 kg okazały się nieudane. Czwarte miejsce zajął 19-letni Mikołaj Wilkowski z IKS Bydgoszcz z wynikiem 179 kg. Dwa ostatnie nagradzane miejsca zajęli Gyorgy Sztano z Węgier — 145 kg oraz Roman Macko ze Słowacji — 147 kg.

Medaliści zawodów otrzymali nagrody rzeczowe w postaci suplementów diety, drobnych upominków od firmy Kompava oraz pamiątkowe szklane trofea dla najlepszych zawodników.

We wrześniu przyjaciele z Węgier zapraszają zawodników do siebie na kolejne zmagania, natomiast w listopadzie odbędzie się „Srebrna Sztanga” organizowana we Wrocławiu.

Autor – Magdalena Kostka

Podziel się swoją opinią

Chcesz być informowany na bieżąco?
Zapisz się do newslettera!