Enter your email address below and subscribe to our newsletter

Mistrzostwa Świata 2026: Trzynaście medali polskich juniorów i sub-juniorów w wyciskaniu EQ

Mistrzostwa Świata EQ w wyciskaniu sztangi leżąc, rozgrywane w Raszynie, przyniosły solidną porcję krążków dla polskiej reprezentacji w kategoriach młodzieżowych. Start przed własną publicznością okazał się dla naszych zawodników udany – wywalczyli łącznie 13 medali, w tym dwa dublety na najwyższych stopniach podium.

Oto jak wyglądają szczegółowe wyniki Polaków w dywizjach sub-juniorów i juniorów:

Dywizja sub-juniorów

Wśród najmłodszych zawodniczek świetnie spisały się reprezentantki kategorii 52 kg, które zdominowały rywalizację, zgarniając złoto i srebro. Męska część kadry dorzuciła do tego cztery solidne krążki w różnych kategoriach wagowych.

Kobiety:

  • kat. 52 kg: Julia Zyskowska – złoto (80 kg)
  • kat. 52 kg: Zuzanna Znojek – srebro (77,5 kg)
  • kat. 63 kg: Maria Goryniak – brąz (62,5 kg)

Mężczyźni:

  • kat. 59 kg: Antoni Król – srebro (70 kg)
  • kat. 66 kg: Filip Wilewski – brąz (110 kg)
  • kat. 83 kg: Kacper Jobda – brąz (147,5 kg)
  • kat. 120 kg: Krzysztof Omasta – brąz (135 kg)

Dywizja juniorów

W starszej grupie wiekowej doszło do bardzo ciekawej sytuacji w kategorii 57 kg kobiet, gdzie Martyna Janaszek i Amelia Deutsch uzyskały identyczny wynik 110 kg, ostatecznie dzieląc między sobą złoty i srebrny medal. Formę potwierdzili również panowie – wyciskanie powyżej 200 kg w sprzęcie dało im zasłużone miejsca na podium.

Kobiety:

  • kat. 57 kg: Martyna Janaszek – złoto (110 kg)
  • kat. 57 kg: Amelia Deutsch – srebro (110 kg)
  • kat. 63 kg: Wiktoria Dankowska – brąz (115 kg)
  • kat. 76 kg: Anastasiia Pashko – brąz (125 kg)
  • kat. 84 kg+: Justyna Pietrykowska – srebro (137,5 kg)

Mężczyźni:

  • kat. 74 kg: Maciej Burghardt – srebro (200 kg)
  • kat. 83 kg: Iwo Michałowicz – brąz (220 kg)
  • kat. 105 kg: Gracjan Pieper – srebro (242,5 kg)
  • kat. 120 kg: Ivan Polishchuk – srebro (205 kg)

Zawody w Raszynie pokazują, że polskie wyciskanie w koszulkach ma stabilne zaplecze. Zawodnicy dobrze poradzili sobie z presją i techniczno-taktycznymi wymogami startu sprzętowego.

Gratulacje dla całej ekipy oraz trenerów. Czekamy na kolejne starty na raszyńskim pomoście.

Podziel się swoją opinią

Chcesz być informowany na bieżąco?
Zapisz się do newslettera!